Skip to content Skip to footer
Mon - Fri 8:00 - 18:00 / Sunday 8:00 - 14:00
47 Bakery Street, London, UK
0 items - $0.00 0
0 items - $0.00 0

Péče o srst kočky


Péče o ‌srst kočky: Tajemství hedvábného kabátu‌ vašeho mazlíčka

Velmi málo​ věcí dokáže⁤ vyvolat pocit klidu a pohody tak ⁤intenzivně, jako je tiše se snášející provazy měkké kočičí ‍srsti pod vašimi prsty. Kdykoliv zdvihnete kočku ⁤a přetáhnete po ní ⁣dlaní, jejich bujné,⁢ hedvábné ⁤chlupy se ocitnou nejen ve ⁣středu vaší pozornosti,⁤ ale ​zároveň ⁤vám dodají i pocit nepopsatelného ‌uvolnění.

Proč je péče o srst ⁢kočky tak‌ důležitá?

Kočičí srst nabízí mnoho výhod – chrání kočku před nepříznivými povětrnostními podmínkami, pomáhá jí v komunikaci a je samozřejmě ⁤nádherná na pohled. Ale stejně jako váš vlastní ‍vzhled‌ a zdraví, i‍ kočičí srst vyžaduje pravidelnou péči⁤ a ošetření. ⁢Dynamičnost srsti vašeho mazlíčka‍ je ​přímým odrazem jejího ‍zdraví a ⁣výživy.

Průvodce​ péčí o srst kočky

Ve světě tisíců různých koček⁣ s různými potřebami a typy srsti se může péče o srst zdát jako obtížný úkol.⁢ Ale nemusíte si lámat hlavu. Jsme tady, ​abychom​ vás​ provedli základními kroky a‍ dali vám tipy,‍ jak ⁢udržet srst vaší kočky v‌ optimálním stavu. Takže si připravte hřeben, sadu na trimování a čistící kosmetiku, protože vstupujeme do světa péče o kočičí srst.

Péče​ o ⁣srst⁢ kočky: Základní průvodce

Kočičí srst ⁣a její druhy

Každá kočka je⁤ unikátní, a tak je i ​její srst. Existují různé druhy kočičí srsti, které vyžadují různý druh péče. Obecně ‍lze kočičí srst rozdělit do následujících ‍kategorií:

 • Dlouhá srst: Jak už název napovídá, tyto kočky mají velmi dlouhou a mohutnou srst, jako je například Perská kočka ‌nebo Maine Coon.
 • Krátká srst: Tyto kočky, jako jsou Britské krátkosrsté nebo Siamky, mají krátkou, hladkou a⁢ pevnou‍ srst.
 • Kočky bez‌ srsti: Některé plemena, jako třeba Sphynx, nebo Rexovi, jsou téměř nahlá pro‌ genetický mutaci.

Potřebné nástroje pro péči o srst

Péče o kočičí srst obnáší několik nástrojů, ​které pomáhají udržovat její kvalitu a ⁣zdraví. Následující seznam nástrojů by⁣ měl být součástí každého⁣ domácnosti s kočkou:

 • Kartáč‌ na srst: Základní nástroj pro pravidelné kartáčování srsti.
 • Odstraňovač ⁣podsady: ‌Velmi⁣ užitečný pro kočky s dlouhou srstí,⁢ které mají tendenci tvořit podsadu.
 • Hřeben na blechy: I když je Váš ‍mazlíček interní, ‍je dobré mít ​tento nástroj​ jako prevenci proti ‍parazitům.

Nástroj Využití
Kartáč na srst Odstraňování uvolněných chlupů, masírování kůže.
Odstraňovač podsady Odstraňování podsady, redukce línání.
Hřeben⁢ na blechy Prevence ‌a odstraňování parazitů.

Pravidelná péče o kočičí srst

Klíčem k udržení⁢ krásné a ⁣zdravé kočičí srsti ⁢je pravidelnost. Kočičí srst by měla být kartáčována nejméně 2-3 krát týdně, u dlouhosrstých koček dokonce⁢ denně.‍ Kartáčování nejenže pomáhá udržovat srst v lepším stavu, ale také ⁣posiluje ​vztah mezi Vámi a Vaší kočkou.

Závěrem

Péče⁣ o‌ kočičí srst nemusí být náročná, pokud​ víte, ⁣jak na to. Jde o ‌rutinní děj, který by měl být součástí každodenní péče o ⁣Vašeho mazlíčka. A ⁤pamatujte – zdravá a krásná srst je nejen ⁣otázkou estetiky, ale také zdraví Vaší kočky.

Rozumění důležitosti srsti pro ⁢zdraví kočky

Kočky jsou⁤ známé svým ⁤jemným a lesklým kožichem, který je základem jejich dokonale upraveného vzezření. Ale srst ‍koček má‍ mnohem ‍hlubší význam, než ⁢jen⁣ estetickou hodnotu. Je to stěžejní součást jejich zdraví a bylo⁤ by ‍chybou to ‍podceňovat.

Srst jako zrcadlo zdraví

Srst kočky je často považována za zrcadlo jejího interního zdraví.⁣ Pokud je srst kočky lesklá‍ a ⁢hladká, může to signalizovat,‌ že je v dobrém zdravotním⁣ stavu. Na druhé straně, pokud je srst matná, ⁣líná nebo příliš suchá,⁢ může to ukazovat, že kočka⁣ je nemocná nebo trpí nedostatkem některých ⁣živin.

Schránka proti vnějším vlivům

Dále srst tvoří bariéru mezi‍ kočkou ⁢a ⁤okolním ‌světem,⁢ chrání ​ji před nepříznivými⁤ klimatickými podmínkami a parazity.⁤ Kromě toho zajišťuje termoregulaci a je i⁤ součástí komunikace s ⁤ostatními ‌kočkami. Chování spojené se srstí může tedy ⁤být pro kočku velmi důležité.

Údržba srsti

Péče o srst kočky je tedy nezbytná, nejen pro udržení jejího ⁣zdraví, ale také pro⁢ udržení jejího‍ hodnotného vztahuji k vlastníkovi. Existují‌ různé způsoby‌ péče o srst, včetně:

 • Krmení vysoce kvalitními krmivy, která⁣ obsahují⁢ dostatek živin⁢ pro zdravou srst
 • Pravidelné hřebenání pro odstranění mrtvé srsti a podpoření zdravého‍ růstu srsti
 • Podávání ​doplňků stravy, které podporují zdravý ​růst srsti, jako jsou omega-3 mastné kyseliny​ a vitamin A
 • V případě potřeby použití speciálních šamponů⁢ pro kočky, které mohou pomoci s‍ problémy, jako je nadměrné línání, sucho‍ v srsti nebo tvorba chomáčů.

Vždy před začátkem jakékoliv péče se poraďte s veterinářem.

Výživa jako základ‌ zářivé srsti

Ať už je ​vaše kočka dlouhosrstá či krátkosrstá, hlavním faktorem vedoucím⁢ k zářivé, zdravé a krásné srsti je správná výživa. **Kvalitní strava**‌ poskytuje všechny essenciální živiny‍ potřebné pro ‌udržení zdravé srsti a kůže. Její nedostatek může vést k⁢ problémům, jako jsou vypadávání ‌srsti, lupy, ztráta⁣ lesku‍ a dokonce i ekzémy.

Klíčové živiny pro zářící ​kočičí srst⁢ zahrnují:

 • Proteiny: Jsou zásadní pro růst ​a obnovu⁢ kožních buněk a srsti. Kočky potřebují vysoce⁤ kvalitní,⁤ snadno⁤ stravitelné proteiny.
 • Tuky a esenciální mastné kyseliny: Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny posilují zdraví‌ kůže ​a dodávají‌ srsti lesk.
 • Vitamíny a minerály: Vitamíny A, B, E a minerály jako‍ zinek ​a měď podporují zdraví srsti.

Doporučené živiny ​můžete přidat ​do stravy ​kočky ⁤například pomocí ‍těchto potravin:

Potravina Živina
Ryby Omega-3 ⁤mastné kyseliny
Kuřecí maso Proteiny
Játra Vitaminy A a‌ B
Mrkev Beta-karoten (předchůdce vitamínu A)

Nakonec je‍ důležité zdůraznit,​ že ⁤každá kočka je jedinečná a její potřeby se liší. Vždy byste⁤ měli‍ konzultovat stravu svého mazlíčka s veterinářem, který ⁢dokáže posoudit⁤ specifické⁤ nutriční⁣ potřeby vaší kočky. ‍Správná výživa je ​ústředním pilířem péče o kočičí srst a o⁢ její zdraví obecně.

Vhodné nástroje⁣ a ⁤techniky pro hřebenatí kočičí srsti

Je nezbytné mít k dispozici správné nástroje pro účinné hřebenatí kočičí srsti. Níže⁤ uvedený seznam představuje ‍některé z těch nejlepších, které ⁢pomohou udržet​ srst vaší kočky hebkou, zdravou a krásně lesklou.

 • Hřeben s jemnými zuby: Tento nástroj je vhodný pro kočky s jemnou a ​krátkou​ srstí. Pomáhá odstraňovat volné chlupy a dopomáhá k odstranění​ přebytečného podsrsti.
 • Hřeben⁤ s hrubými zuby: Je ideální⁢ pro kočky⁤ s ⁣delší srstí nebo s‍ hustou srstí. Především je​ účinný při‍ odstraňování slepených a zamotaných⁢ chlupů.
 • Rukavice na ⁣kartáčování: ‌Tyto speciální rukavice jsou ⁢skvělé pro kočky, které ​nevyhovuje kartáčování. Rukavice jsou ⁣vybaveny jemnými hroty, které při⁣ přejezdu⁢ po kočce odstraní volné chlupy.
 • Štětec na masáž: ⁣ Tento nástroj je ideální pro domácí mazlíčky, kteří⁣ mají rádi jak hřebenatí⁣ srsti, tak​ masáže.‍ Pomáhá stimulovat krevní oběh, což přispívá k zdravější srsti.

Účinné hřebenatí srsti ‍však nevyžaduje pouze správné nástroje, ale také znalost vhodných⁢ technik. Ačkoli může být lákavé jednoduše “prohrábnout” ⁤kočičí srst, je důležité vědět, jakým směrem a jakou silou hřeben používat. Pro kočky s⁢ krátkou ⁣srstí je ⁣často lepší používat⁢ jemné kartáčování proti směru růstu srsti, zatímco pro kočky s delší srstí může být efektivnější‌ hřebenatí ve směru růstu srsti.

Je také důležité pamatovat na to,‌ že hřebenatí srsti​ je ‍více než jen údržba. ‍Je⁤ to také‌ čas pro interakci a posilování⁢ vztahu mezi vámi a vaším mazlíčkem. Klidné a jemné kartáčování může být velmi⁣ uklidňující a relaxační pro obě ‌strany. Dbejte na to, abyste ‌během ‌hřebenání nevyvíjeli příliš velký tlak a aby operační zákrok nebyl ‌pro kočku nepříjemný.

Výběrem⁤ správných‌ nástrojů‍ a technik vaše ‌kočka ‍ocení čas strávený hřebením ⁤a vy​ budete moci užívat její přítomností se zářivě lesklou a zdravou srstí.

Tajemství správného koupání: Kdy a jak často?

Chápeme, že se vám vaše kočičí přítelkyně líbí ‌s hebkou a lesklou srstí ‌a chcete ji udržovat v nejlepším možném ⁣stavu. Kdy a​ jak často byste tedy měli kočku koupat?

Frekvence koupání⁢ koček je velice individuální a závisí především na typu srsti, zdravotním ⁣stavu a ‌životním stylu vašeho⁣ domácího mazlíčka.

Kočky se obecně čistí samy, takže‌ mytí vodou ‍a ⁤šamponem by mělo být vyhrazeno pro specifické situace. Zde je několik⁤ případů, kdy je kočku vhodné umýt:

 • Když se kočka ušpiní či znečistí látkou,​ kterou‍ si nemůže bezpečně očistit sama (například​ olej nebo barva).
 • Pokud má kočka potíže s udržováním srsti čisté sama, například kvůli nadváze nebo zdravotním⁤ problémům.
 • Je-li kočka​ alergická na některé alergeny v srsti, může být pravidelné koupání součástí léčby.

Co se týče optimálního času koupání, může ⁤být vhodné vodu nahradit mokrým ručníkem ​nebo kočičími vlhčenými ubrousky⁣ mimo zimní ⁤období,‍ kdy⁣ je⁣ nižší teplota. ​Kočky ⁢jsou velice citlivé na chlad a ⁤je důležité, aby⁤ nevychladly.

Tuto ‍tabulku můžete použít jako vodítko pro ‌frekvenci ⁢koupání podle typu kočičí srsti:

Typ srsti Frekvence ​koupání
Krátkosrstá​ kočka Běžně stačí⁣ 1x za 3-6 měsíců, nebo​ podle⁣ potřeby
Dlouhosrstá kočka Důležité je pravidelné ​česání, koupání 1x za 1-2 měsíce
Bezsrstá kočka (Sphynx) 1x za​ týden až 14 ‌dní

Zkuste si ale najít vlastní rutinu, která bude vyhovovat ⁣jak vám,⁣ tak vaší kočičce. Koupání by mělo být příjemným rituálem, nikoliv stresující událostí.

Ruční ⁣výběr klíšťat a fleků: Jak na to?

Kočičí srst ‌je ‍dokonalým místem ​pro usazení nezvaných ⁢hostů, jako jsou klíšťata a fleky. Je ​důležité umět ‌je správně a bezpečně odstranit, aby ‍nedošlo k možným zdravotním komplikacím.

První krok je správná příprava. Potřebujete nůžky, pinzetu nebo speciální nástroj​ na klíšťata.​ Před zahájením postupu dejte kočce‍ mokrý krmení nebo pamlsky, aby byla zaneprázdněná a klidná.

Druhý krok spočívá ve výběru nezvaných hostů. Klíšťata se obvykle usadí na místech s tenčí‍ srstí, jako‍ jsou uši, krk nebo ⁣tlapky. Při ⁣výběru klíštěte nezapomeňte:

 • Klíště nikdy nepotírejte alkoholem⁤ nebo olejem, mohlo by ​dojít k ‍uvolnění⁣ jeho slin ⁣a ‌tím k přenosu ⁤nemoci. ‍
 • Klíště⁤ vždy odstraňujte směrem ​nahoru ​a pinzetou ho ‌chytněte co⁢ nejblíže kůži.
 • Po odstranění‍ klíštěte‍ důkladně vydezinfikujte pokožku.

Pokud má kočka fleky, postup je podobný. Můžete použít speciální hřebínek na fleky nebo pinzetu.‍ Při výběru fleků si dejte pozor na to, ‌aby se kočka nenechala a nedojdochlo k požití fleku.

Pamatujte, že ‍pravidelný výběr klíšťat a fleků⁢ je nezbytný pro zdraví ⁤a⁤ pohodu vaší kočky. Dbejte na to, abyste proces nedělali stresující a vždy ‍po ⁣odměňte svoji‌ kočku ⁢za její ‍trpělivost. A nezapomeňte na prevenci, pravidelná aplikace antiparazitických přípravků je⁤ stejně ⁤důležitá jako odstraňování již⁤ nasazených parazitů.

Srstní problémy a jak je ​řešit

Mnoho majitelů koček se potýká s ​problémy se‌ srstí svých mazlíčků. ⁣Ať už se jedná o ‌vypadávání chlupů, matování nebo ⁤nesprávnou strukturu,⁢ všechno to⁢ může způsobit⁣ četné problémy, nejen pro vašeho chlupáče,⁤ ale také pro vás ⁤a vaše⁢ okolí. Klíčem k řešení těchto⁤ problémů je pochopit ​příčiny a najít správné ⁤způsoby, jak​ jim ⁢čelit.

Příčiny​ problémů se srstí mohou⁤ být​ různé ⁤a pestré. Nejčastěji se setkáme‌ s:

 • nedostatečnou výživou,
 • nemocemi kůže,
 • parazity,
 • alergiemi,
 • hormonálními​ poruchami,
 • genetickými predispozicemi.

Významným‌ faktorem pro kvalitu srsti koček je správná výživa.‌ Kočky⁣ potřebují dostatek živin, ⁤vitaminů ⁣a minerálů pro zdravé⁤ chlupy.⁤ Pokud‍ zjistíte, že srst vaší kočky ⁤není v optimálním ‌stavu, zpětně se podívejte na​ její stravu a zvažte přidání doplňků výživy.

Pokud nám naše opatření nepomáhají,⁢ je důležité vyhledat ⁣odbornou⁣ pomoc. ‍Veterinář ⁤dokáže určit příčinu⁣ problému a navrhnout adekvátní léčbu.⁣ Níže je ‍tabulka, ‌v níž si můžete porovnat⁤ několik běžných příznaků a možných způsobů léčby.

Příznaky Možná léčba
Vypadávání ⁢chlupů Dieta, doplňky výživy, prevence proti parazitům
Změna barvy ​srsti Omlazení⁤ krmiva, doplňky stravy
Matování srsti Četné hřebenování, speciální ⁤přípravky na⁤ rozcuchané‌ chlupy

Nezapomeňte, že nejlepší péčí je preventivní péče. Pravidelné kontroly u veterináře, správná výživa ⁣a péče ‍o ‍srst mohou ⁢předcházet ​mnoha⁣ nepříjemnostem.

Otázky a odpovědi

Péče o srst kočky:​ Váš Podrobný ​Průvodce

Vítejte ve vašem komplexním‍ průvodci péčí‌ o srst kočky. ‌Zde odpovídáme na ‌vaše⁣ nejčastější otázky a poskytneme vám tipy, jak udržovat srst vaší kočky ⁢v ⁤nejlepší možné kondici.

Proč ⁢je důležitá ⁢péče o ⁣srst kočky?

Péče o srst kočky​ není jen o estetice. Je to také o zdraví a ⁣pohodlí vaší kočky. ‌Pravidelné česání pomáhá odstraňovat odumřelé ‌vlasy ⁤a kožní​ šupiny, podporuje krevní⁢ oběh a snižuje riziko⁢ vzniku trichobezoarů, což jsou shluky vlasů, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Jak​ často bych měl česat‍ kočku?

Frekvence česání závisí na​ druhu⁢ kočky ⁣a​ typu srsti. Kočky s ⁢dlouhou srstí obecně vyžadují častější péči, někdy dokonce každodenní česání. Krátkosrsté kočky by naopak měly být pročesávány ⁢přinejmenším⁤ jednou ​týdně.

Jaký druh kartáče bych měl používat?

Existuje‌ několik ‌druhů kartáčů vhodných pro různé typy kočičí srsti.

 • Gumové kartáče: Tyto jsou ‌ideální pro ‌krátkosrsté kočky, protože jsou velmi jemné a pomocí masážních pohybů pomáhají odstraňovat odumřelou srst.
 • Drátěné štětky: Tyto jsou vhodné pro ​kočky s dlouhou a středně dlouhou srstí.​ Drátěné štětky účinně odstraňují odumřelou srst a preventivně bojují proti vzniku ‌zamotaných chomáčů ⁤srsti.
 • Kartáče s⁢ kovovými zuby: Tyto‍ jsou skvělé⁤ pro ‌kočky s velmi dlouhou srstí nebo ​podsrstí. Pomocí jemných zubů dokáží efektivně pročesat i ⁢tu nejhustší srst a odstraňují zacuchaná‍ místa.

Může se moje kočka cítit nepohodlně‌ při česání?

Ano, je možné, že některé kočky mohou být na česání citlivé, zvláště pokud⁢ má srst zamotanou​ nebo zacuchanou. Je ⁤důležité zacházet s nimi ⁤velmi⁤ jemně⁢ a ‍trpělivě.‍ Pokud‍ kočka projeví známky stresu ⁤nebo úzkosti, ⁢je nejlepší ‌dát jí čas⁢ a prostor k odpočinku.

Jak mohu předejít vzniku zacuchané srsti?

Pravidelné česání je nejlepší způsob, jak předejít vzniku zacuchané srsti. ‍Je také ⁢důležité kočku udržovat v čistotě – pravidelné koupání může v některých⁤ případech pomoci v prevenci vzniku⁢ zacuchaných chomáčů.‍ Pokud se ⁢u ‌vaší kočky již vytvořila zacuchaná srst,‌ je nejlepší se obrátit na profesionálního kadeřníka pro zvířata nebo‌ veterináře, aby ​jí nepřivodil nepohodlí nebo bolest.

Pamatujte, že pečlivá a pravidelná péče o srst vaší kočky je klíčem k jejímu zdraví, pohodlí a vzhledu.⁣

Závěrem

Garáž, tvrdá strana hřebenu nebo jednoduchý dotyk rukou – péče o‌ srst kočky⁣ je opravdu ‌uměním, které s ⁣pokorou v přístupu ‍a láskou k našim chlupatým přátelům zvládneme na výbornou. Ať už ​jste majitel dlouhosrstého ráje nebo ​preferujete strohý styl krátkosrstých⁤ krasavců, pamatujte, že každý chlup ​na kočičím těle má svůj význam. Péče o srst je ‍tak ⁢důležitým rytuálem, který přináší⁢ pohodlí i zdraví našim domácím miláčkům.

Ať už je to jakkoliv, pamatujte, že péče o kočky není pouze o údržbě ​jejich ‍srsti. Vždy⁤ si udělejte čas na⁣ společné ​chvíle, hru a lásku. Přeci jen, nejkrásnější srst ⁤na světě pojde na druhou kolej, pokud v srdci ⁤nebudou prskat jiskry ‌radosti ‌z toho, že má někoho, kdo se o ně tak náležitě stará.

Udržujte tedy ​srst svých koček hladkou, lesklou a zdravou, ale především nezapomínejte ‍na to, že ⁤péče, kterou jim věnujete,⁣ je mnohem hlubší než jen jejich⁤ chlupatý‍ kabátek. ‍Tato péče‌ je projevem vaší bezvýhradné lásky a posilou⁣ pro vztah,⁤ který mezi vámi a vaší ‍kočkou vzkvétá.

Vaše⁢ péče ⁤a láska jim vždycky přinesou ⁣ten⁤ nejkrásnější kožíšek – ten, ​který je osvěžen radostí, láskou a naplňující spokojeností. ⁣Neboť ‍správná péče o srst je‍ především péčí o vztah s vaším chlupatým přítelem.

Další informace

ADRESA SPOLKU
Pokratická 1851/75
Litoměřice-Předměstí
412 01

 
Adresa útulku ve výstavbě

SOZLit – spolek pro zvířata
Litoměřicko
Zimoř u Litoměřic

 
Kontakt

spoleksozlit@seznam.cz

SOZLit © 2024. All Rights Reserved.