Skip to content Skip to footer
Mon - Fri 8:00 - 18:00 / Sunday 8:00 - 14:00
47 Bakery Street, London, UK
0 items - $0.00 0
0 items - $0.00 0

Nejčastější nemoci u koček


Nejčastější nemoci u ‌koček: Úvod do světa⁣ kočičích zdravotních problémů

Vítáme vás na cestě plné chlupaté vášně, přítulných předení⁤ a ‌svěží kočičí lásky.⁣ Ale tentokrát se nepotkáme se sladkým pohledem kouzelných očí koček, které nás ⁣bývají⁣ schopny dostat​ v⁣ kteroukoliv chvíli. Dnešním tématem ⁤budou nemoci našich⁤ čtyřnohých‍ mazlíčků, které se s ‍námi dělí o svůj život ⁣každý den.

Máme co ​do činění s přítomky přírody, které jsou vůči nám plné lásky a oddanosti. Ano,⁣ mluvíme o našich chlupatých společnících, ⁣o⁣ kočkách. Avšak, jako každý⁢ jiný ‍živý⁢ organismus, i kočky čelí zdravotním ‍problémům, které mohou být někdy drobné, ale jindy vážné a vyžadující‍ okamžitou veterinární péči.

Zaměříme⁤ se na nejčastější nemoci u koček, abychom vám umožnili lépe porozumět jejich zdravotním potřebám a pomohli jim ​poskytnout tu nejlepší péči.‌ Ať už jste nováček v‌ kočičím⁣ světě, zkušený ⁤pečovatel, nebo ​si chcete jen rozšířit svoje znalosti ‌o těchto fascinujících bytostech, jste tu na⁤ správném ⁤místě.

Co všechno tedy ‍zahrnuje naše cesta? ⁣Odžalujeme závoj tajnosti z problematiky nemocí srdce, problémů s ledvinami, nejrůznějších infekčních onemocnění, až po dýchací problémy a​ mnoho⁢ dalšího. Článek je plný informací a poradenství od zkušených ‍odborníků,​ kteří⁢ se s ​vámi ‍podělí o své zkušenosti a radí, jak poskytnout vaší kočce nejlepší možnou‌ péči.

Vezměte svou kočku do ⁣náruče, ⁣usazte se pohodlně ‌a připravte se⁤ na cestu​ plnou důležitých informací ‍pro zdraví a dlouhověkost vašeho chlupatého přítele.

Nejčastější nemoci u koček: Důležité pochopení pro každého majitele

Identifikace nemocí u vaší kočky

Kočky jsou známy svou schopností skrývat symptomy nemoci. Jaké by tedy měly ⁢být ty první náznaky,​ které by⁣ měly majitele upozornit? Tady ‍je několik varovných signálů:

 • Mění ⁤se chování vaší kočky? ​Například ztratila chuť ​k jídlu, je ⁤letargická, nebo se ukazuje známky podráždění?
 • Kočka⁣ začala zvracet nebo má průjem? Toto může naznačovat nějaké gastrointestinální problémy.
 • Kočka má potíže ‌s ‌močením ​nebo defekací? Může ⁢to naznačovat problémy⁢ s močovým ústrojím nebo střevy.
 • Ztratila kočka náhle na váze? Nebo naopak přibrala?

Preventivní kontrola‌ – klíč k zdraví vaší kočky

Pravidelná preventivní kontrola ‌u veterináře⁣ je důležitým krokem k udržení zdraví vaší kočky. Veterinář je schopen‍ identifikovat a léčit ⁤mnoho​ nemocí, než​ se‍ stane vážným⁢ problémem. Níže se podívejme ‌na některé⁤ z nejčastějších nemocí ‌koček,‌ které mohou být identifikovány⁤ při preventivní kontrole:

Nemoc Příznaky
Rakovina Nepravidelný vzrůst, zvracení, ztráta chuti k ⁣jídlu
Diabetes Nadbytek močení, neustálý hlad, hubnutí
Infekce Letargie, zvýšená teplota, zvracení

Strava a‍ výživa – důležité pro zdraví koček

Kvalitní strava a vyvážená výživa​ jsou nezbytné ⁤pro ‌zdraví kočky.‌ Kočky⁤ jsou striktní masožravci a‍ potřebují specifické⁢ živiny, které se nacházejí v masu, jako ​je taurin. Některé ​běžné ⁢nemoci koček mohou ​být spojeny s nevyváženou stravou. Příkladem‍ může být⁣ cystitida, která je často spojena s nízkým⁣ příjmem vody.

Zdraví zubů a⁣ páteře koček

Zdraví ⁢zubů‍ je důležitý⁣ aspekt péče o kočku, často ⁢opomíjený.‌ Kočky⁢ mohou⁣ trpět různými onemocněními úst a⁤ zubů, včetně gingivitidy a stomatitidy. Stejně tak, i⁤ když to může překvapit, kočky jsou náchylné k problémům s páteří, jako ‍je osteoartritida. ‌Příznaky ⁣mohou⁣ zahrnovat⁢ neochotu⁢ skákat nebo hrát si, bolest při doteku a změněný‌ chod.

Rozpoznání známek nemoci: Chování a fyzické symptomy,‌ které byste neměli ignorovat

Jako milovníci našich kočičích přátel je pro nás důležité být vědome, kdy ​se náš ⁣kočičí společník necítí dobře. Níže uvádíme některé z nejběžnějších chování a fyzických symptomů, jež ​mohou ukazovat⁤ na ⁢nemoc.

Významné změny v chování: Pokud zjistíte, že se vaše kočka ⁣chová⁢ divně nebo se výrazně změnil svůj způsob⁤ chování, bylo by dobré​ tento‍ problém konzultovat‌ s veterinářem.

 • Nehostinnost nebo neobvyklá agresivita
 • Stálá ⁢úzkost nebo nervozita
 • Netradiční‍ apatie nebo neaktivita

Nenormální fyzické symptomy: Tyto zahrnují jakékoli ​neobvyklé projevy na těle vaší kočky, jako jsou modřiny, neobvyklé zbarvení,⁤ vypadávání srsti a‍ jiné neobvyklé projevy.

 • Nadbytek slinění
 • Krev v moči či⁣ stolici
 • Neobvyklé otoky anebo vývoje na těle

Je důležité si uvědomit,‌ že ​výše⁣ uvedené příznaky⁢ mohou směřovat k celé‍ řadě různých nemocí – záleží na konkrétní kombinaci ⁢symptomů. V ‍těchto případech se obraťte na odborníka, kterým je váš⁣ důvěryhodný veterinář. Ať ‌už máte jakékoliv ⁤starosti‍ ohledně zdraví ‍vaší kočky, pamatujte – vaši mačičí přátelé si zaslouží péči a‍ lásku, kterou od nás dostávají. Nikdy neváhejte konzultovat jakékoliv zvláštní⁣ nebo neobvyklé chování s odborníkem.

Kočičí rýma: Náhlý problém s dýcháním, který si vyžaduje ​okamžitou pozornost

Kočky jsou bytosti ⁢zřídka ‍vykazující známky bolesti nebo ​nepohodlí až do té‍ doby, kdy se jejich stav stává vážným. Známý také jako feline herpesvirová ⁣rhinotracheitida, kočičí rýma je jedním z takových problémů, ​který může najednou narušit normální rytmus vašeho mazlíčka. ⁤Nachlazení kočky je záležitostí, kterou je třeba brát vážně‍ a okamžitě vyhledat⁣ veterinární pomoc.

Tato choroba je typicky způsobena ‌infekcí herpesvirem a kočičím chlamydiovým bakteriím. Některé z prvních příznaků⁣ toho, že vaše kočka může být nemocná, zahrnují:

 • Kýchání
 • Čirá ​nebo hnisavá sekrece ‍z nosu
 • Nadýmání
 • Ztráta chuti ‌k jídlu

Možné příznaky kočičí ‍rýmy
Příznak Popis
Neklid Kočka může ​být často donejraná avšak, nemá zájem o žádnou interakci nebo hru.
Nadýmání Kočka se začne‍ pohybovat pomalu a nepohodlně.
Zánět dýchacích ⁢cest Výskyt často doprovázený nevolností, ztrátou chuti ⁣k jídlu.

To může​ vést k potížím s dýcháním a zánětem očí a nosu. Kočka také může začít jevit známky deprese, jako je například ztráta zájmu o hrátky nebo‌ konstantní ospalost. Pokud se kterýkoli z těchto příznaků objeví, je⁣ třeba ihned konzultovat stav⁣ vaší kočky s veterinářem.‍

Zatímco léčba⁢ kočičí rýmy‍ zahrnuje především virové léky a antibiotika, je také⁣ možné posílit ⁤imunitu vaší kočky různými přírodními doplňky. Doporučuje se ⁢také udržovat​ zdravý životní styl a‌ pravidelný plán očkování, abyste ‍minimalizovali ⁤riziko vystavení vaší kočky tomuto viru nebo jakýmkoli‍ jiným nemocem.

Různé druhy​ kočičích ⁤nemocí: Postava, chuť k jídlu⁣ a spotřeba vody jako klíčové indikátory

Pokud je něco⁣ špatně‍ s naším domácím mazlíčkem,⁢ první⁤ náznaky se často projevují v chování, chuť k jídlu a spotřeba⁣ vody. Držet na těchto faktorech oči otevřené a‌ pochopit, ‌co ‌znamenají,⁢ může být klíčem k včasnému zjištění různých nemocí u koček.

Příklady takových poruch mohou zahrnovat:

 • Kočičí imunitní deficiencii
 • Diabetes mellitus
 • Kočičí leukémii
 • Různé infekce

Změny chování kočky mohou být prvním signálem, že se něco děje. Kočka, ⁢která normálně prokazuje hodně úzkosti nebo je velmi aktivní, může najednou začít ‌trávit více času sama a méně ⁣času ⁢na hraní. Stejně tak, pokud je kočka obvykle nezávislá a náhle se stane mazlivější, může to být‍ další příznak problému.

Kočka normálně konzumuje velmi málo vody. Pokud⁤ začne vaše kočka ‍ pijít‌ více než obvykle,⁣ může to být⁢ znak problému, jako například diabetes mellitus. Důležité ⁤je sledovat, ‌kdy vaše kočka‍ pijí a kolik. Náhlý nárůst spotřeby vody by měl být příčinou k ⁤vyšetření veterinářem.

Chuť k jídlu ​ je další významný ‍indikátor zdraví kočky. Pokud kočka odmítně ‌jíst nebo je zřetelně méně nadšená pro jídlo, než bývá obvyklé, je čas na zvýšenou pozornost. To⁣ může být znamení některých kočičích​ nemocí, jako je například infekce nebo ‍kočičí leukémie.

Udržování zdraví našich kočičích přátel je naším nejvyšším zájmem a klíčem k​ tomu ⁢je ‌vědět, na co se máme dívat. Takže buďte pozorní a v případě⁢ jakýchkoli abnormálních chování, ⁣chutí k jídlu nebo ‌změn ve spotřebě vody se obraťte ⁤na ​svého ⁤veterináře.

Kočičí ⁢cukrovka: ‌Symptomy, léčba a‌ prevence

Zdraví ⁢našich domácích ‌miláčků ​je pro⁤ nás vždy důležité a zvláště u koček může být ​někdy diagnostika nemocí trochu složitější. ​Jednou z‌ nemocí, kterou ‍mohou​ trpět, je kočičí cukrovka. Tato ⁤nemoc, podobně jako u lidí, vede k problémům s regulací hladiny ⁣cukru v ‍krvi.

Kočičí cukrovka se ‌může projevovat řadou symptomů. K‍ nejčastějším patří:

 • Časté ‌močení: Pokud⁣ kočka močí více,‌ než je obvyklé, mělo ‍by to vzbuzovat podezření
 • Nadměrný ‍apetit: Kočky s cukrovkou často vykazují zvýšený hlad,⁣ dokonce​ i po⁢ jídle
 • Rychlá úbytek váhy: Přestože kočka jí​ více,⁤ může začít hubnout

Pokud si všimnete, ‍že se u vaší ​kočky projevuje jakýkoli⁢ z těchto⁣ symptomů, je důležité poradit se‌ se ​svým veterinářem. Správná diagnóza je ​klíčem ​k účinnému léčení.

Symptom Význam
Časté močení Problémy s ledvinami nebo ⁤cukrovkou
Nadměrný apetit Zvýšené hladiny‌ cukru v krvi⁣ v​ důsledku ⁤cukrovky
Rychlá úbytek váhy Příznak zdravotního ⁤problému, včetně ‍cukrovky

Pokud ⁤je u vaší kočky diagnostikována‍ cukrovka,‌ nezoufejte. Tato ​nemoc je relativně dobře ošetřitelná. Léčebný ⁣plán​ může obsahovat inzulinové injekce, stravu a pravidelné cvičení. Je důležité sledovat hladinu⁣ cukru v krvi kočky a ‌udržovat⁤ úzký kontakt s⁣ veterinářem ve‍ snaze ⁢o nejlepší ‌možnou péči.

Prevence je však vždy lepší ⁤než léčba. Dodržování zdravé stravy a pravidelné cvičení může pomoci předcházet kočičí ​cukrovku. Dopřejte⁣ své kočce dostatek ⁤pohybu a ujistěte se, že jí zdravé jídlo, aby⁢ jste udrželi správnou hladinu cukru ⁤v krvi a zajistili dlouhý ‌a šťastný život.

Jak‍ pečovat o nemocnou kočku:​ Zásadní rady pro domácí péči a kdy je čas navštívit​ veterináře

Jak‌ pečovat o nemocnou kočku:‍ Zásadní rady pro ‍domácí péče a kdy ⁤je čas ‌navštívit veterináře

Čelit nemoci ⁤vašeho kočičího přítele může být pro majitele koček stresující zkušeností. Následující ⁢rady vám ​pomohou dobře‍ se postarat o svoji nemocnou kočku.

Pozorování⁢ a měření ⁢jsou klíčové.⁢ Vždy sledujte chování vaší kočky, ​aby ​jste byli⁢ schopni pozorovat⁢ jakékoliv ‌změny, které mohou signalizovat ⁢problémy.​ Patří sem:

 • Změny‌ v chování nebo denní rutině
 • Nedostatek zájmu o hry nebo interakci
 • Změny v chuti k jídlu ⁢nebo⁤ pití
 • Změny ve ‍vyprazdňování

Domácí péče. Pokud ⁣je vaše kočka nemocná, může jí pomoci:

 • Udržovat klidné⁤ prostředí
 • Regularní hydratace
 • Poskytnutí nutričně bohatého ⁤krmiva
 • Pravidelné sezení na‌ klíně ke zvýšení komfortu

Stol. 1 Projevy nemoci u kočky

Symptom Možná nemoc
Letargie Infekce, otrava, traumatické zranění
Ztráta chuti k jídlu Problémy s‌ trávením, nemoci v⁣ dutině ústní
Přílišné škrábání nebo lízání Vnější paraziti, alergie

Návštěva ⁣veterináře. Přestože můžete udělat hodně pro léčbu​ kočky doma, existují určité situace, kdy⁣ je návštěva⁢ veterináře nevyhnutelná. Pokud kočka ‍ztratí chuť k jídlu nebo je apatická po delší dobu,⁤ měla by‌ být vyšetřena odborníkem. Stejně tak⁣ pokud ‌máte podezření ​na to, že vaše kočka zaznamenala náhlou ztrátu hmotnosti nebo ‌trpí⁤ chronickým průjmem či zvracením, měli byste se obrátit na veterináře.

Pamatujte, ‌že rychlé rozpoznání nemoci a včasný⁢ zásah mohou značně přispět ⁣k⁢ rychlému a úspěšnému⁣ uzdravení vašeho kočičího přítele.

Léčba a prevence: Jak ⁢zajistit, aby se vaše kočka cítila zdravěji⁢ a šťastněji

Pokud chcete, aby se vaše kočka cítila zdravě ⁣a šťastně, je prvním krokem pravidelné⁤ zdravotní kontroly. Tyto kontroly by měly ideálně ​probíhat každých šest měsíců a umožní včasné ⁣odhalení⁤ jakýchkoli zdravotních problémů. Doma můžete sledovat několik klíčových indikátorů ⁢zdraví kočky:

 • Chování: Kočky mění‌ své⁤ chování při nemoci. Pokud je vaše ⁤kočka nepřirozeně unavená nebo apatická, měla ⁢by se poradit s⁢ veterinářem.
 • Chuť k jídlu: ⁣ Změny v chuti k jídlu mohou naznačovat zdravotní problémy.⁣ Pokud si všimnete, že⁤ vaše kočka‍ přestává jíst nebo naopak začne jíst víc než obvykle,‌ měli byste​ ji co nejdříve odvést k veterináři.

Významnou roli při udržování zdraví⁢ vaší kočky hraje vyvážená a plnohodnotná ‍strava. Potraviny pro kočky‌ by měly dostat ty správné ⁢množství proteinů, tuků a sacharidů, ​stejně jako vitamínů a minerálů.

Potravina Klíčové‍ živiny
Kuřecí jídlo pro kočky Bohaté na proteiny‍ a vitamíny
Ryby Zdroj omega-3 mastných ​kyselin
Kočičí krmivo‍ s vysokým ⁣obsahem⁢ vlákniny Podporuje zdraví střev a ⁣trávení

Očkování je také‍ důležité pro prevenci široké škály ⁣nemocí. Důležitá ​vakcína, kterou ‍by měla kočka dostat, je FVRCP, jež⁢ chrání proti kočičímu viru panleukopenie, kočičímu herpesviru⁤ a kaliciviru.

A konečně, je důležité zajistit, že ⁣je domácí prostředí kočky bezpečné a ‍bez stresu. To⁤ zahrnuje poskytnutí dostatku příležitostí ke cvičení, hraček pro zabavění a pohodlných míst⁤ na odpočinek. Kočičí škrabadla a výstavníků jsou skvělou volbou pro povzbuzení pohybu a aktivity.

Rozhodnutí o zdraví vašeho domácího mazlíčka není vždy jednoduché, ⁤ale s těmito doporučeními se léčba a ‌prevence stávají méně obtížnými a kočka bude zdravější a šťastnější.

Otázky ⁢a odpovědi

Nejčastější nemoci u koček: Otázky a odpovědi

1.‍ Jaké jsou nejčastější nemoci u‍ koček?

Od infekčních nemocí až po genetické​ predispozice,⁣ kočky mohou trpět řadou zdravotních problémů. Mezi nejčastější patří:

 • Infekční ⁤onemocnění: ​To zahrnuje virové,​ bakteriální a parazitní infekce, ⁣jako je kočičí chřipka, toxoplazmóza nebo ⁢leukémie koček.
 • Problémy s ledvinami a močovým ústrojím: Například urolitiáza (tvorba kamenů v ⁣močových cestách).
 • Onemocnění dýchacích cest:⁣ Astma ‍je u koček‌ časté.
 • Stavy ‌související s ⁢věkem: Starší​ kočky‌ mohou trpět onemocněními, jako je diabetes, artritida a hyperthyroidismus.

2. Jak mohu předejít nemocem u kočky?

Existuje několik způsobů,​ jak ​zajistit ​zdraví a pohodu své kočky:

 • Pravidelná veterinární péče:⁣ Kočky ‌by měly chodit na prohlídky a očkování dle doporučení veterináře.
 • Kvalitní strava: Správná strava může ‍zabránit​ řadě zdravotních problémů, včetně onemocnění‍ ledvin​ a nadváhy.
 • Dostatek pohybu: ⁢Pravidelný pohyb⁢ a hry pomáhají udržovat kočky ve formě a ‌předcházet obezitě.
 • Hygiena: Pravidelné čistění zubů a záchodu kočky pomáhá předcházet ​řadě nemoce.

3. Jak poznám, že je moje​ kočka⁢ nemocná?

Některé možné známky nemoci u kočky zahrnují změny v chování, ztrátu chuti k jídlu, zvýšené pití ‌a močení, hubnutí, zvracení, průjem nebo obtíže při dýchání. Mějte na paměti, že kočky jsou mistři v skrývání bolesti, takže jakékoliv změny v jejich chování ‌by měly ⁢být brány vážně.

Závěr

Ať už vaše‍ kočka je ⁢mladá ⁣nebo⁢ stará, indoor či outdoor – nemoci se nevyhýbají žádné kočičce‍ a je důležité je brát vážně. Nadměrné hlazení, zvýšený apetit nebo naopak nechuť k jídlu – ‍to všechno může být‍ známkou nějaké ​zdravotní komplikace.

Na ​prvním místě vždy musí být pozornost ‍a péče o naše čtyřnohé přátele, neboť oni sami se svými ⁢zdravotními problémy ​nemusí dokázat adekvátně⁤ vypořádat. Proto je důležité být ⁣obeznámen s ⁤nejčastějšími nemocemi⁣ u koček a vědět, jak správně ​reagovat.

Ať už​ je to nemoc zubní, onemocnění ​ledvin, diabetes‌ nebo něco ⁣jiného – ⁢naše kočky jsou závislé​ na naší vrchovaté péči a⁢ spolehlivém veterinárním ošetření. Proto vše, co ⁣jsme se v tomto článku dočetli, ‌aplikujme v praxi.

Pamatujme,​ že i malý krok k lepší prevenci a léčbě může významně⁢ ovlivnit kvalitu života našeho kočičího společníka. Tak neváhejte a ⁤pohlížejte ⁢na ‌své kočičky laskavým a zodpovědným‍ očima.⁢ Kochajme se jejich radostí,⁤ slyšme‌ jejich obtíže a nenechávejme je⁢ v tom bojovat samotné. ‍Protože na konci dne je ‍naše kočičí radost také naší vlastní.

Další informace

ADRESA SPOLKU
Pokratická 1851/75
Litoměřice-Předměstí
412 01

 
Adresa útulku ve výstavbě

SOZLit – spolek pro zvířata
Litoměřicko
Zimoř u Litoměřic

 
Kontakt

spoleksozlit@seznam.cz

SOZLit © 2024. All Rights Reserved.