Skip to content Skip to footer
Mon - Fri 8:00 - 18:00 / Sunday 8:00 - 14:00
47 Bakery Street, London, UK
0 items - $0.00 0
0 items - $0.00 0

Jak poznat pohlaví u kočky a kocoura


Jak poznať pohlaví u kočky a kocoura: Průvodce pro každého milovníka těchto chlupatých ošklivků

Vítejte v našem příběhu o odhalení tajemství! Dnes vám představíme způsoby, jak rozlišit pohlaví u koček a kocourů. Ať už jste právě přijali nového chlupatého člena do rodiny, jste náhodným návštěvníkem kočičího kavárenského průmyslu, nebo jste se jen setkali s toulavou kočkou v ulicích, dnes se dozvíte, jak rozlišit “ona” od “on”. Ale než začneme, nezapomínejte: Ať již je to kocour nebo kočka, všechny naše čtyřnohé přátele si zaslouží stejnou lásku a péči. Připravte se tedy na malou lekci biologie a zvědavého vyšetřování, vidíte? Vítejte v úžasném světě kočičích záhad!

– Poznáváme rozdíly: Jak jednoduše rozeznat kočičí pohlaví

Poznáváme rozdíly: Jak jednoduše rozeznat kočičí pohlaví

Jedním z nejsnazších způsobů, jak určit pohlaví kočky, je podívat se na tvar a umístění jejích genitálií. Genitálie kocoura se podobají malé vertikální štěrbině, zatímco u kočiček je tato oblast více vodorovná a těsnější k anusu. A v případě dospělých kocourů je možné zachytit i varlata.

Existují však i další znaky, které vám v odhalení kočičího pohlaví pomohou:

Prohlížení pláště kočky:

 • Kočky s více než jednou barvou srsti jsou většinou samice. Kocouři mohou mít také více barev, ale je to méně pravděpodobné.
 • Kocouři obecně mají robustnější stavbu těla a větší hlavu než kočky.

Chování a zvuky:

 • Kocouři jsou obecně dominantnější a agresivnější než samice, zejména pokud nejsou kastrováni.
 • Samice mají často měkčí a jemnější hlasy než samci.

Je však důležité mít na paměti, že genitálie i chování se mohou u různých plemen koček lišit. Mnoho koček také není jednoznačného pohlaví, což je ještě jedním důvodem, proč by mělo určení pohlaví provádět odborné oko veterináře nebo chovatele zkušeného s kočkami.

– Znaky pohlaví u kotěte: Po čem pátrat

Zjišťování pohlaví u kotěte: Cílené hledání indicí

Chápeme, že rozlišení pohlaví newcomerů v rodině může být náročné. Několik důležitých znaků vám však může pomoci určit, zda máte před sebou malou kočičí dámu nebo pána. Při srovnávání pohlaví se zaměřte zejména na rozmístění a tvar genitálií a na vzdálenost mezi nimi a řitním otvorem.

Nejsnadnější cestou je pozorování přímo pod ocasem kotěte. U malého kocoura jsou obě otevřeniny (kolejno genitální a řitní) blíž u sebe – vizualizujte si třeba obrácené dvojtečky (:). Také si jistě všimnete malého „obrněnce“, kterým je vlastně jeho již formující se šourek. Naproti tomu, u koťátka kočičího se genitálie tvarem připodobňují písmenu ‘i’, kde tečka je řitní otvor a ‘noha’ písmene jsou genitálie.

I přes tato všechna vodítka se zaměřte na následující jasné rozlišovací znaky:

 • Pohlavní orgány kočky: Genitálie kočky mají malý a úzký otvor ve tvaru štěrbiny, který je blízko k řitnímu otvoru.
 • Pohlavní orgány kocoura: Kocouři mají malý kulatý otvor, který je obvykle mnohem větší než u kočky. Je také dále od řitního otvoru.

Jestliže jste stále v nejistě, neváhejte se obrátit na svého veterinárního lékaře, který pro zjištění pohlaví nakonec může využít i ultrazvuku. Chápeme, že identifikace pohlaví může být pro lidi bez praxe náročná. Nic však nelze splnit bez trochy trpělivosti a soustředění.

– Jak vyřešit pochybnosti: Kočka nebo kocour?

Znaky rozpoznání pohlaví

Prvním krokem, jak vyřešit otázku: “Kočka nebo kocour?” je důkladne se seznámit se základními znaky, které rozlišují mužské a ženské jedince. Pohlaví kotěte často nejde při prvotním pohledu určit, proto je potřeba se podívat blíže.

 • Anatomické rozdíly: Kocouři mají ve srovnání s kočkami na téže pozici prostor mezi análním a genitálním otvorem. U koček jsou tyto dva otvory blíže k sobě.
 • Velikost a vzhled: Kocouři jsou obecně větší než kočky a mají silnější skelet. Mírně se liší i tvar jejich obličeje.

Chování kočky versus kocoura

Dalším faktorem, který může pomoci určit, jestli máte kocoura nebo kočku, může být chování. Může se ale lišit v závislosti na plemenu a individualitě jednotlivých zvířat.

 • Dominance: Kocouři tendují k dominanci, zatímco kočky jsou obvykle submisivnější.
 • Teritoriální chování: Kocouři jsou často teritoriálnější a mohou označovat své území.

Pomoc odborníka

Pokud stále máte pochybnosti, neváhejte obrátit se na odborníka. Profesionální veterinář dokáže pohlaví kočičky určit s přesností už v brzkém věku.

Cesty k určení

Následující tabulka ukazuje hlavní metody určování pohlaví a jaké výsledky může produkovat každá metodika.

Metoda Pohlaví Výsledek
Anatomické znaky Kočka / Kocour Jasný a přesný
Chování Kočka / Kocour Subjektivní, závisí na jedinci
Odborník (veterinář) Kočka / Kocour Nejpřesnější výsledek

– Pohlaví a vaše starosti: Praktické tipy pro určení pohlaví vaší kočky

Pohlaví a vaše starosti: Praktické tipy pro určení pohlaví vaší kočky

Jednou z prvních věcí, které budete chtít zjistit o novém mazlíčkovi, je jeho pohlaví. U koček to však může být zvláště kličkovité, zvláště u malých koťátek. Zde jsou některé vychytávky a tipy, které vám mohou pomoci.

Prvním krokem je podívat se na jejich genitálie. U kocourů je penis umístěn dále od anusu než u koček a obvykle mezi nimi je viditelnější vzdálenost. Dále, kocourek má tendenci mít okrouhlé a odlehlé varlata, zatímco kočka má plochou a uzavřenou vulvu ve tvaru písmene „Y“. Pamatujte však, že u koťátek mohou tyto rozdíly být méně zřejmé.

Následující rady se týkají pozorování chování vaší kočky. Choičky mají tendenci být více nezávislé, zdrženlivé a klidné. Kocouři na druhé straně bývají často více hraví, energičtí a agresivní. Ovšem pozor, tato pravidla nejsou vždy stoprocentní a mohou se lišit v závislosti na výchově a povaze vaší kočky.

Další užitečný tip může být podívat se na barvu vaší kočky. Pokud má vaše kočka tři různé barvy, může to naznačovat, že je samičí. Skutečnost, že váš kočičí přítel má tři barvy, je totiž velmi pravděpodobné u koček, ale mnohem méně u kocourů.

 • Genitálie: U kocourů je penis umístěn dále od anusu než u koček.
 • Chování: Kočky jsou obecně více nezávislé a klidné, zatímco kocouři jsou často více hraví a energičtí.
 • Barva srsti: Pokud má vaše kočka tři různé barvy, může to znamenat, že je samičí.

Otázky a odpovědi

Jak poznat pohlaví u kočky a kocoura: Otázky a odpovědi

1. Je možné určit pohlaví koťat od narození?

Teoreticky ano, ale v praxi to je často velmi obtížné a lze se snadno zmýlit, zejména u velmi mladých koťat. Důkladnou kontrolu by měl provést zkušený chovatel nebo veterinární lékař.

2. Jak mohu určit pohlaví dospělé kočky?

Jednou z nejjednodušších metod je podívat se na vzdálenost mezi konečníkem a genitáliemi. Kocouři mají tuto vzdálenost větší než kočky.

3. Jsou nějaké výrazné fyzické znaky, které mohou naznačovat pohlaví?

U dospělých kocourů lze často vidět větší velikost hlavy a robustnější tělo. U koček je tělo obecně menší a jemnější. Ale pozor, neplatí to stoprocentně u všech koček.

4. Mohou barvy srsti určit pohlaví kočky?

Některé barvy a vzory srsti jsou převážně spojeny s jedním pohlavím. Například vícebarevné kočky (často nazývané “kaliky”) jsou téměř vždy samice. To však není 100% pravidlo a existují výjimky.

5. Existuje nějaký jiný spolehlivý způsob, jak určit pohlaví kočky?

Absolutně jistě to zjistí veterinární lékař, který má zkušenosti a vybavení k detailnímu zkoumání a potřebnou diagnostiku.

6. Jaký je nejlepší čas na určení pohlaví kočky?

Někteří chovatelé a veterináři doporučují počkat alespoň do 3. týdne věku koťat. Tento časový rámec umožňuje koťatům, aby se jejich genitálie dostatečně vyvinuly a byly snadněji identifikovatelné.

7. Je určení pohlaví u kočky někdy nezbytné?

Ano, zejména pokud plánujete kočku kastrovat nebo sterilizovat. Ale také je to užitečné, pokud chováte více koček a chcete předcházet nechtěným těhotenstvím.

8. Jaké jsou největší chyby, kterých se lidé dopouštějí při určování pohlaví koček?

Nejčastější chybou je nepatřičná manipulace s genitáliemi malých koťat, která může vést k poranění. Dalším problémem je omyl při určování pohlaví na základě vzhledu a chování, což může vést k nesprávnému určení.

9. Může barva očí určit pohlaví kočky?

Ne, barva očí u koček nesouvisí s jejich pohlavím.

Závěrečné myšlenky

Na první pohled se může zdát, že poznání pohlaví u kočky či kocoura je něco jako hledání jehly v kupce sena. Nicméně s trochou trpělivosti, vnímavosti a znalostmi, které jste nabyli v tomto článku, se stane tato úloha mnohem jednoduší.

Záleží na pohlaví zvířete, pokud jde o volbu kastrování, chov, péči a sociální interakce, takže je důležité toto poznat. Doufáme, že vám naše rady a tipy pomohou stanovit pohlaví vašeho kočičího přítele s lehkostí a spolehlivostí.

Hodně štěstí na vaší kočičí cestě. A pamatujte – ať je vaše kočka samice nebo samec, nejvíce přece záleží na lásce a péči, kterou mu věnujete.

Dekujeme za prečtení tohoto článku a těšíme se na vaše další návštěvy!

Další informace

ADRESA SPOLKU
Pokratická 1851/75
Litoměřice-Předměstí
412 01

 
Adresa útulku ve výstavbě

SOZLit – spolek pro zvířata
Litoměřicko
Zimoř u Litoměřic

 
Kontakt

spoleksozlit@seznam.cz

SOZLit © 2024. All Rights Reserved.